İran Nakliye

İran boş imaj

İRAN LOJİSTİK HİZMETLERİ

Ülkemizin Uluslararası ticaret alanında son dönemlerde ortaya koyduğu performansı daha önce ticaret yaptığımız ülkeler ile ticarete henüz başlamış olduğumuz ülkeler dahil tamamında önemli oranda artışa vesile olmuştur. Özellikle sınır komşularımızla olan yakın ilişkilerimiz süreklilik arz eden ticaretimizi olumlu yönde etkilemekte, bu ülkelerle gerek ihracat gerekse ithalat çalışmalarında kayda değer gelişmeler olduğu gözlenmektedir. 

Yurdumuzun doğu sınır komşularından olan İran ile oldukça eski dönemlere dayanan ticari geçmişimizden bugüne süregelen işbirliğimiz Türk ve İran menşeili nakliye araçları vasıtası ile ağırlıklı olarak karayolu üzerinden devam etmektedir. İran lojistik hizmetleri genel itibarı ile ihracat ağırlıklı olsa da ithalat kapsamlı yük taşımacılığı ile üçüncü ülke kapsamlı transit içerikli yük taşımacılığı da önemli düzeylerde seyretmektedir. 

Türkiye-İran iş formunca takip edilen ikili ilişkilerimiz ülkemiz üreticileri ile İran’lı müşterilerinin istişareleri ve görüşmeleri neticesinde satışı yapılan yerli ürünlerimizin komple tır ile taşınması dışında parsiyel nakliye hizmetleri kapsamında da sevk edildiği malumdur. Türkiye’den İran’a sevk edilmekte olan ürün grupları sadece standart tıra uygun yükler olmayıp gabari dışı durumda bulunan ağır yük grupları, ısı ayarlı taşınması gereken soğuk zincir ürün grupları ve kimyevi maddelerden de meydana geldiğinden bu tür yüklere uygun lowbed dorse ve frigo kasa tırlar ile de lojistik servis hizmetleri sunulmaktadır. 

 

 

İRAN GRUPAJ, PARSİYEL VE KARGO TAŞIMACILIĞI 

Lojistik sektörü taşınacak bir ürünün üretim aşamasından tüketiciye ulaştırılmasına kadar gelişen süreç ve fiillerin tamamına kapsayan bütünlüğe sahip bir şekilde faaliyet alanı bulmaktadır. Türkiye-İran arası lojistik faaliyetleri kapsamında devam etmekte olan ve son dönemlerde talep sayısı bakımından bir hayli artış gösterdiği gözlenen parsiyel nakliye istekleri ülkemizde İran nakliye hizmetleri sunan bir çok firma tarafından fark edilmiş olduğundan bu firmaların önemli kısmı komple tır nakliye hizmetlerinin yanında parsiyel ve kargo taşıma hizmetlerini de sunmaya başlamışlardır. 

İran’a parsiyel nakliye hizmetleri diğer tüm ülkelere yapılan hizmetlerde olduğu gibi İstanbul’da mevcut bulunan parsiyel depolarından çıkışlar yapılmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. İstanbul içinde veya dışında bulunan parsiyel yük gruplarının iç nakliye yapılarak depolara ulaştırılmasının akabinde taşıma araçlarına aktarılan kargo yük grupları yine İstanbul’da bulunan gümrük noktalarında ihracat veya transit gümrük işlemlerinin yapılmasına müteakip taşıma araçları, İran’da teslimatı yapılması gereken şehirlere ulaştırılmak üzere hareket ettirilmektedir. 

Ebat ve ağırlıkları itibarı ile bir tırı komple olarak dolduramayacak boyutta bulunan yük gruplarına verdiğimiz parsiyel veya kargo isimleri ile taşıması yapılan ihracat ürünlerinin gönderici firmalara taşıma maliyeti yine ebat ve ağırlıkları itibarı ile meydana gelmektedir. İran parsiyel ve kargo yük grupları komple tır sevkiyatlarında olduğu gibi Türk ve İran plakalı taşıma araçları ile güvenli bir şekilde sevk edilmekte, İran teslimatları gümrük noktalarına bağlı depolara yapılmaktadır. Parsiyel yük gruplarının İran’da ki ithalat ve gümrük işlemleri alıcının organize ettiği acentelerce yapılmakta olup gönderici veya taşıyıcı firmaların bu konuda bir dahli bulunmamaktadır. Gönderici ve nakliyeci firmaların sorumluluk alanı Türkiye’de yapılan işlemlerle sınırlıdır. 

 

İRAN NAKLİYE FİYATLARI 

Dış ticaretin en önemli konu başlıklarını önem derecesine göre sıralayacak olursak nakliye ücreti konusunun ilk sıralarda olduğunu fark etmiş olacağız. Üretilmiş bir ürünün dış pazarda alıcı bulması ile ilgili tüm konuların dayandığı önemli nokta o ürünün sevk edilmesi planlanan ülkeye taşınması ile ilgili nakliye ücretinin makul düzeyde olması gerektiği noktasıdır. Bu konunun önemine binaen üretici, ihracatçı ve dış ticaret firmaları yetkilileri taşıtmak istedikleri ürünlerin nakliyesi ile ilgili ulaştıkları lojistik firmalarından taşıma fiyatının makul düzeyde olması beklentilerini de ifade etmektedirler. 

Türkiye ile İran arasında yapılan yük taşımacılığında nakliye ücretleri dönemsel olarak değişkenlik gösterebiliyor olsa da genel itibarı ile belirli fiyat aralıklarında seyretmektedir. Bir destinasyon ile ilgili nakliye ücreti hesaplaması temel itibarı ile iki nokta arasında ki mesafe baz alınarak yapılmaktadır. Mevsim şartları, ihracat, ithalat dengesi vs. gibi durumlar da kısmen etkili olsa da başta belirttiğimiz gibi mesafe belirleyici ana unsurdur. 

Türkiye’den İran’a ağırlıklı taşıma yönteminin karayolu ile tır nakliyesi olduğunu belirtmiştik. Yanı sıra demiryolu nakliyesi de hatırı sayılır miktarda talep görmekte olduğundan bir bakıma karayoluna alternatif taşıma yöntemi de diyebiliriz. Demiryolu nakliyesinin karayoluna kıyasla kendi çapında avantajları olduğu gibi dez avantajları da bulunmaktadır. Örnek verecek olursak demiryolu ile daha fazla tonajı ve hacmi bulunan yük gruplarını bir anda taşımak mümkün iken karayolunda bu durum mümkün olmamaktadır. Taşıma ücretleri konusunda da demiryolu taşımacılığı karayoluna kıyasla daha makul durumda bulunmaktadır. Bu sebeple İran nakliye çalışmaları yapan bir çok lojistik şirketi karayolu + demiryolu şeklinde alternatifli nakliye hizmetleri sunma konusunda girişimlerde bulunmuşlardır. 

 

İRAN NAKLİYE HİZMETLERİNDE KULLANILAN GÜZERGAHLAR 

Dış ticaret yaptığımız ülkelerle ilgili izlenecek güzergahlar kimi zaman değişmez tek yol ile sınırlı iken kimi zaman ve kimi ülkelerle ilgili alternatifli güzergahlar kullanılabilmektedir. Türkiye ile İran arasında yapılan sevkiyatlarda genel itibarı ile standart yol izlenirken taşınan yükün durumuna bağlı olarak alternatif yol kullanımı da olabilmektedir. İki ülke arasında genel kullanım güzergahı Ağrı/Doğubeyazıt ilçemizde bulunan, İran tarafı Bazargan vilayetine bağlanan Gürbulak sınır kapısı üzeri güzergahtır. 

Gürbulak sınır kapısı güzergahı ihracat ve ithalat taşımalarda kullanılmakta olan en yoğun sınır kapısıdır ki zaman zaman yoğunluğa bağlı olarak günlerce uzayabilecek araç kuyrukları meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlarda nakliye firmaları alternatif güzergahlara başvurmaktadırlar. Alternatif güzergahlar hangileridir diye ele alacak olursak Iğdır ilimizde bulunup Nahçıvan bölgesine açılan Dilucu sınır kapısı ile Hakkari ili Yüksekova ilçesinde bulunup Türk tarafı Esendere, İran tarafı Sero olarak adlandırılan sınır kapıları olarak belirtebiliriz. 

Türkiye’den İran’a taşıma yapmakta olan nakliye araçlarının genel itibarı ile Gürbulak sınır kapısını kullandıklarını belirtmiştik. Aynı şekilde İran’dan ithalat yük nakliyesi yapan araçlarda Gürbulak sınır kapısını kullanmakta, zaman zaman yukarıda da bahsettiğimiz olası muhtemel sebeplere bağlı olarak isimlerini verdiğimiz alternatif sınır kapılarını da kullanabilmektedirler. İran’ın başkent Tahran ve civarında bulunan şehirlere yapılan sevkiyatlarda yine en uygun kapı olarak Gürbulak sınır kapısı görülmekte iken güney ve kuzey illeri ile yapılan sevkiyatlarda diğer kapılar kullanılabilmektedir. 

 

İRAN NAKLİYESİNDE VARIŞ VE TESLİMAT SÜRELERİ 

Uluslararası taşımacılıkta önem arz eden konuları yukarıda sırası ile ele almıştık. Bahsettiğimiz konular kadar önem arz eden diğer önemli hususta ürün teslim ve taşıma aracı varış süresidir. Bu durum özellikle raf ömrü bulunan gıda maddeleri gibi ürünlerin sevkiyatında daha bir önemli hale gelmektedir. Taşınmakta olan bu tür ürünlerin belirtilen süre zarfında İran’daki varış ve teslimat noktalarına ulaştırılması gerekmektedir. İstenilen süre içerisinde teslimatı sağlanamayan ürünler bozulma riski oluşturacağından bu durum nakliyeci adına oldukça sıkıntılı durumlar meydana getirecektir. 

Türkiye’den İran’a özellikle frigo tır ile dereceli ürün taşıması yapan nakliye şirketleri öncelikle ürünün hangi derecelerde taşınması gerektiği ile ilgili konuya, sonrasında da teslim edilmesi gereken süre ile ilgili verilen bilgilere katiyetle uyma konusuna önem vermelidirler. Ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinden İran’ın başta Tahran olmak üzere yaklaşık olarak tüm bölgelerine varış süreleri ortalama 5-6 günlük bir süreye tekabül etmektedir. Force majör dediğimiz istenmeyen ve irade dışında ortaya çıkan olumsuzluklar meydana gelmedikçe belirtilen süre dışına çıkılmadan sevkiyat, varış ve teslimat yapılmaktadır. 

Belirttiğimiz varış süreleri karayolu taşıma araçlarını kapsamakta iken demiryolu ile yapılan sevkiyatlarda süre birkaç gün daha uzamaktadır. İran nakliye fiyatları konusunu ele alırken demiryolu taşımacılığının avantaj ve dez avantajlarından bahsetmiştik. Demiryolu nakliyesinin dez avantajlarından biri de teslimat süre olduğu içinde bulunduğumuz konu içeriğinde kendini göstermiştir. Netice itibarı ile İran’a ihracat yapan üretici firmaların taşıma şirketlerinden beklenti içerisinde olduğu önemli hususlardan birinin de yükün zamanında teslim edilmesi konusunda nakliyecinin beklentileri karşılamasıdır. 

 

Uluslararası Nakliye

 

İran nakliye konusunda uzun yılların verdiği deneyimle türkiyeden irana tenteli ve frigo araçla nakliyat hizmeti vermekteyiz ayrıca almanya italya hollanda gibi ülkelerdende irana taşıma hizmeti vermekteyiz siz değerli müşterilerimize uzun yıllar uygun navlun ve kaliteli hizmet anlayışımızı devam ettirmekteyiz.

irana iran tırlarıyla ihracat yükleriniz en ucuz fiyata ve hızlı bir şekilde yüklerinizi varış noktasına ucuz vergi avantajı ve yolları iyi bilen tecrübeli iran kökenli şoförlerle tahran, tebriz, isvahan, meşet, gibi iran şehirlerine hizmet vermekteyiz

iran parsiyel taşıma yapacak olan müşterilerimizin ürünlerini tüm türkiye genelinden ankara adana, izmir eskişehir antalya gibi şehirden toplayarak istanbul depomuza getirdik ten sonra haftada 2 çıkış olmak üzere kaliteli uygun fiyata nakliye yapmaktayız

Transit taşımalarda ise yasa gereği türk plaka tırlarala proje ve daha az potansiyelde olan taşımalarıda özmal araçlarızla ve kiralık araçlarla taşımaktayız iranda geniş bir acenta ağına sahip olan firmamız iran içi nakliyeleride organize etme imkanına sahiptir

iran deniz yolu taşımaçılıgındada iran nakliye firmaları arasında yerini alan şah lojistik türkiyedeki mersin limanı istanbul ve izmir gibi gibi limanlardan iranın mender abbas limanına düzenli taşımalar gerçekleştirmektedir.