Sektörel Bilgiler

Şah Lojistik Tedarikçisi Olduğu Borusan İle Toplantı Yaptı

Şah Lojistik Tedarikçisi Olduğu Borusan İle Toplantı Yaptı

İstanbul; Borusan Lojistik, tedarikçileriyle yılın en önemli buluşmasını 14 Mayıs 2010 tarihinde The Seed İstanbul’da gerçekleştirdi. 2006 yılından bu yana düzenlenen Tedarikçi Günü etkinliğine bu yıl da Borusan Lojistik Tedarikçi Yönetim Sistemi’ne dahil olan firmalar katıldı. Toplantıda Borusan Lojistik’in 2010-2014 yıllarını içeren yeni 5 yıllık..

Mayıs Ayı İhracat Rakamları Yükseldi

Mayıs Ayı İhracat Rakamları Yükseldi

Türkiye’nin Mayıs ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 25 artışla, 9 milyar dolar oldu. Yılın ilk 5 ayında ihracat geliri ise, 44 milyar dolar olarak gerçekleşti. Mayıs ayına ilişkin ihracat rakamları, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından Osmaniye’de açıklandı. Türkiye’nin Mayıs ayı ihracatı, geçe..

Gemlik Limanın %85 Hizmete Girdi

Gemlik Limanın %85 Hizmete Girdi

Türkiye’nin ilk özel sektör limanı Gemlik Liman ve Depolama İşletmeleri’nin (Gemport), 50 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiği kara platformu konteyner stok sahaları, antrepo ve iç dolum-iç boşaltma alanları hizmete girdi. Hizmete giren yeni birimler sayesinde limanın konteyner stoklama kapasitesi yüzde 85 artarken, Gemport’un faaliyet alanı ..

Bandırma Limanı Devri İşlemleri

Bandırma Limanı Devri İşlemleri

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Bandırma Limanı’nın devir işlemini, 8 Haziran’da yapacaklarını bildirdi. Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş’yi ay sonuna kadar devretmeyi planladıklarını belirten Aksu, “Ağustos ayına kadar, 2-3 elektrik dağıtım şirketinin daha devir işlemini gerçekleştirmiş olacağız” dedi. Aksu, AA muhabirinin soruların..

İntermodal Taşımacılık Semineri

İntermodal Taşımacılık Semineri

Denizcilik Müsteşarlığı ve UTİKAD işbirliği ile düzenlenen Dış Ticarette İntermodal Taşımacılık Semineri 12 Mayıs 2010 tarihinde Denizcilik Müsteşarlığı ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi.  Denizcilik Müsteşarımız Hasan Naiboğlu başta olmak üzere Müsteşarlık üst düzey yöneticileri, Gümrük Müsteşarlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Kara Ulaştırma..

Depo Düzeni Planlama

Depo Düzeni Planlama

Giriş Bir depo düzeni ya da yeni ürün karşılamak için depo operasyonları için daha fazla esneklik eklemek için değiştirilmesi gerekebilir.  Yeni bir depo düzeni ayrıntılı bir planlama süreci önerilen projenin başarılı olmasını sağlamak için takip edilmelidir.  Planlama süreci aşağıdaki altı adımları içermelidir. *  Define Hedefi *  Topladığı..

Türkiye'de İlk Lojistik Üssü

Türkiye'de İlk Lojistik Üssü

Kariyer.net, Sigortam.net gibi internet sitelerinin sahibi olan AccessTurkey Capital Group, Tuzla’da 250 bin m2 alanda Türkiye’nin lojistik şirketlerini biraraya toplayan ilk lojistik parkını kuracak. 9 firmanın yer alabileceği bu park için perakendeden otomotive yerli ve yabancı 250 şirketten talep alan proje, 2011’de tamamlanacak. Şirket, Hadımkö..

Global Ekonomik Kriz

Global Ekonomik Kriz

Lojistiğin bizdeki tarihi.. Tarih kitaplarımız Osmanlı Devleti’nin yayılma süreci içinde çokça övünülen seferlerin arkasında hamasetle dolu gerekçeler sunarken, 1600’lü yıllarından sonra gittikçe ivme kazanan zayıflamanın altında ise ya siyasi kavgalar, ya hıyanetler ya da hamasetle dolu mazaretler aradı. Oysa tarih kitaplarında ‘Osmanlı Devlet ..

Demir Yolu ve Deniz yolu Taşımacılığı

Demir Yolu ve Deniz yolu Taşımacılığı

Küresel krizle birlikte ABD ve Avrupa pazarlarında zorlanan ihracatçı, çıkışı yeni pazarlarda arıyor. Son yıllarda Asya ve Afrika kıtaları Türkiye ekonomisinden ciddi pay almaya başladı. Krizi daha az hisseden bu coğrafyalarla ticaret köprüleri kurulunca ihracat katlanarak arttı. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) gibi sivil ..

Nakliye Sektöründeki Son Gelişmeler

Nakliye Sektöründeki Son Gelişmeler

UND Başkanı Tamer Dinçşahin, vizelerin kaldırılmasının nakliye sektörünü umutlandırdığını ifade ederek, asıl önemli olanın ticaretin ve taşımacılığın yoğun olduğu ülkelerle vizesiz geçişin sağlanması olduğunu söyledi.   Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Tamer Dinçşahin, hükümetin, vizesiz geçişlerle ilgili yaptığı çalışmalardan um..

Bilişim Sektöründe Yeni Gelişmeler

Bilişim Sektöründe Yeni Gelişmeler

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: “Bilişim Sektöründe Kendi Dilimizde İçerik Üretmemiz Lazım”… Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de bilişim sektöründe zihinsel anlamda engellerin bulunduğunu belirterek “İçeriğin yüzde 85'i İngilizce'de toplanıyorsa bu sadece Türkiye için değil, birçok ülke için tehlikedir. Sürekli kendi dilimizde içerik ..

Kobi Ve Lojistik

Kobi Ve Lojistik

Turkiye™de %90 oraninda KOBI agirliginin oldugu ve bu kucuk ve orta olcekli firmalarin rekabette buyuk firmalar karsisinda zorlandiklari bilinen bir gercektir. Bu guc farkliligi; sermaye buyuklugu, yatirima yatkinligi, duzenli akit akisi, kurumsal kultur bilinci, organizasyon gucu, is gucu kalitesi, yuksek teknoloji gibi bircok nedenden kaynaklanma..

Lojistik Bir Yaşam Tarzı

Lojistik Bir Yaşam Tarzı

Onu Karadağ, iki yıldır Reyhanlı’da eğitim-öğretim verdiklerini belirterek, bu süreç içerisinde öğrenci sayısının 126’yı bulduğunu söyledi. Öğretim görevlilerinin lojistik konusunda yeterli olmadıklarını söyleyen Onur Karadağ, her ders için ayrı ayrı branşlarda eğitmenlerin okula geldiğini, gümrük ve bankacılık bölümlerinden eğitmenlerinde lojis..

Peugeot Sport Türkiye, Dünyada İlklere İmza Atıyor

Peugeot Sport Türkiye, Dünyada İlklere İmza Atıyor

Türk Hava Yolları, Total, Ansell, Yokohama, Red Bull, Gefco, Peugeot Finans, KS Tools ve OMP sponsorluğunda  yola çıkan Peugeot Sport Türkiye Ekibi, Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı'nın da Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu Sekreterliği olarak verdiği destek ile Türk Bayrağı'nı tüm dünyada dalgalandıracak.  istanbul'da düzenlenecek olan WRC Türkiye ..

Türkiye'de Gelecek Vaat Eden Sektörler

Türkiye'de Gelecek Vaat Eden Sektörler

İşte Türkiye'de gelecek vaat eden sektörler      Ülkede 15 sektörün, gelecek 10 yılın Türkiye'sine damgasını vuracağı bildirildi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, gelecek 10 yılda Türkiye'de önemli yere sahip olacak 15 sektör arasında 130 milyar dolarlık yatırım yapılması gerek..

Mesiad'ın Çözüm Önerileri

Mesiad'ın Çözüm Önerileri

Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Doğan, Mersin-Antalya Karayolu'nun tamamlanması için gereken sürenin uzayabileceği kaygısını taşıdıklarını söyledi. Doğan, yolun yap-işlet-devret modeli ile en kısa zamanda bitirilmesinin, Mersin'in turizm alanında Antalya ile bütünleşmesine ve Akdeniz'in boydan boya turizm c..

Lojistik Pazarındaki Dalgalanmalar

Lojistik Pazarındaki Dalgalanmalar

Finans, gayrimenkul, perakende derken kargo ve lojistik de yabancıların yeni yatırım alanı oldu. Uzmanlar gelecek üç yılda 10 şirket evliliğini ve 500 milyon dolarlık sermaye girişini mümkün görüyor. Lojistik sektörü son dört yıldır, yılda ortalama yüzde 10 büyüyor. Lütfi Aygül..

Lojistiğe Farklı Bakış: Entegre Lojistik Destek

Lojistiğe Farklı Bakış: Entegre Lojistik Destek

Genellikle sanayi ve ticaret alanlarında sıklıkla kullanılmakta olan ‘’entegre’’ sözcüğünü kısaca birleşik sanayi ve ticaret birlikteliği, birleşkesi veya oluşumu şeklinde yorumlayabiliriz. Nakliye veya taşımacılık olarak adlandırdığımız bütün olarakta lojistik diye adlandırılan oldukça g..

Lojistik Terimler-7

Lojistik Terimler-7

PARÇA YÜK  Buğday, kömür gibi dökme yük formunda olmayan ve konteyner içine konulamayan, genel yük olarak da tanımlanabilen, farklı paket tipinde olabilen parsiyel yüklerdir. PARSİYEL DAĞITIM  Aracın taşıma kapasitesinin birden fazla müşteriye tahsis edilerek kullanılması ve y..

Lojistik Terimler-6

Lojistik Terimler-6

KONTEYNER KİLİDİ TWIST LOCK  Konteynerleri kaldıran ya da taşıyan araçların konteynerleri köşelerinden sabitlemeleri için sahip oldukları mekanizmadır. L2 BELGESİ  Karayolları Taşıma Kanunu gereği, uluslararası lojistik işletmeciliği yapan firmaların sahip olması gereken bir yetki belgesi türüdür. ..

Lojistik Terimler-5

Lojistik Terimler-5

KOMİSYONCU  Yük veren kişiye yüke uygun aracı bulan ve araç sahibinden komisyon alan kişidir. KOMİSYON FATURASI  Alınan komisyon karşılığında kesilen fatura. KONŞİMENTO Bill of Lading  Üzerinde taşınan yükün içeriği ile ilgili bilgiler bulunan yük taşıma senetidir. KONTEYNER..

Lojistik Terimler-4

Lojistik Terimler-4

KARA NAKLİYE SEVKIYAT NOKTASI  "Kara nakliye sevkıyatları için  Lojistik bölge birimlerine bağlı faaliyet gösteren; - araç tedariki,  - sevkıyat koordinasyonu amacıyla kurulmuş birimlerdir. " - araç tedariki, - sevkıyat koordinasyonu amacıyla kurulmuş birimlerdir. KATAR Train  ..

Lojistik Terimler-3

Lojistik Terimler-3

İSTİAP HADDİ  Taşıma Kapasitesi Bir taşıtın veya aracın güvenle taşıyabileceği ve imalat standardında belirtilen en çok yük ağırlığı veya yolcu ve hizmetli sayısıdır. JUMBO YARI RÖMORK Jumbo semi-trailer Jumbo semi treyler 13,60m x 2,45m x 2,65m ölçülerinde, 90m3 brüt hacimli, iki katlı modelleri de bulunan yarı römorktur. K1  K1 Bir veya b..

Lojistik Terimler-2

Lojistik Terimler-2

DAMPER KASA              Kamyonlara özel hidrolik donanımı sayesinde, kasa içindeki dökme yükün boşaltılabilmesi için 45 derecelik eğim alabilen kasa tipidir. DAMPER YARI RÖMORK              45 derece eğim alacak şekilde hidrolik donanımla çalışan ve üzerindeki yükü kendisi boşaltan kasa sistemidir.Kamyonlardan farklı olarak, üzerindeki malzemeyi ..

Lojistik Terimleri

Lojistik Terimleri

TERİMLER İNGİLİZCE YERLEŞMİŞ ADI TANIMI 3 DİNGİL KAMYON         10 Teker    3 dingilli, ön dingil bir lastikli, arka dingiller iki lastikli, istiap haddi ortalama 15 ton olan yük taşıma aracıdır. 3 DİNGİL KAMYON         8 Teker    3 dingilli, ön ve en arka dingil listik bir, orta dingil iki lastikli yük taşıma aracıdır. 4 DİNGİL KAMYON       ..

Nakliye Araç Ölçüleri

Nakliye Araç Ölçüleri

Şah Lojistik Nakliyat Araçlarının Özellikleri Geniş araç filosuna sahip olan Şah lojistik modern en güvenli şekilde eşyalarınızın taşınmasına yardımcı olur. Firma tenteli düz treyler, optima treyler, jumbo kamyon, normal ve jumbo römorklu kamyonlara sahiptir. Ayrıca normal açık kasalı kamyon, damperli kam..

Lojistik Nedir

Lojistik Nedir

Lojistik Tanımı Lojistik Nedir Lojistik Ne Demek Lojistik Ne İş Yapar Tersine Lojistik Küresel Lojistik Global Lojistik Askeriye Lojistik Lojistik Destek Ne Demektir Lojistik Stratejileri LOJİSTİK NEDİR ? Üretimi yapılmış bir ürün veya eşyanın üretim noktasında başlayan meydana geliş anı..

konteyner taşımacılığı nedir

konteyner taşımacılığı nedir

Konteyner taşımacılığı hakkında bilgi alabileceğiniz nakliye kategorisine ait içerik hazırlanmkatadır.  

Metreküp Hesaplama

Metreküp Hesaplama

Nakliye sektöründe çok fazla detay bulunmaktadır. Bu detaylardan biri ise en uygun nakliye aracının belirlenmesidir. Çünkü taşınacak eşya sayısı evden eve iş yerinden iş yerine değişiklik göstermektedir. Bunun yanında ise güvenli bir şekilde taşınabilmesi içinde doğru bir yerleştirme planı yapılmas..

DİĞER MAKALELER