Peugeot Sport Türkiye, Dünyada İlklere İmza Atıyor

Türk Hava Yolları, Total, Ansell, Yokohama, Red Bull, Gefco, Peugeot Finans, KS Tools ve OMP sponsorluğunda  yola çıkan Peugeot Sport Türkiye Ekibi, Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı'nın da Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu Sekreterliği olarak verdiği destek ile Türk Bayrağı'nı tüm dünyada dalgalandıracak. 
istanbul'da düzenlenecek olan WRC Türkiye ayağı ile yarışlara başlayacak olan Peugeot Sport Türkiye Ekibi sırasıyla Sardunya-italya, Ypres-Belçika, Açores-Portekiz, Madeira-Portekiz, Barum-Çek Cumhuriyeti, San Remo-italya ve Rally of Scotland-ingiltere olmak üzere toplam 8 yarışta mücadele edecek. ıRC Yarışları 59 ülkede 116 milyon eve ulaşan Eurosport kanalında canlı olarak yayınlanacak. 

Peugeot Sport Türkiye 
Peugeot Sport Türkiye Ekibi, Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı'nın da Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu Sekreterliği olarak verdiği destek ile aracın üzerinde sergilenen dev Türk bayrağı sayesinde Türkiye'nin tüm dünyada tanıtımına katkıda bulunacak. Ayrıca bayan pilotlar, giyecekleri tulumlarda yer alan Türk bayrağı ile Türk kadınının yerini ve konumunu sergileyen elçiler olacaklar. 

Motion & Emotion 
Peugeot, 2010 yılının başında yeni marka projesi kapsamında Motion & Emotion sloganını lanse etti. 2010 yılında hayata geçirilen Peugeot Sport Türkiye Programı, bu sloganı birebir yansıtıyor. Etkinlik ile heyecanı benzersiz bir şekilde bir araya getiren Peugeot'nun kendini sürekli yenileme yeteneğinin altında işte bu formül yatıyor. 
Peugeot, Türkiye'nin tanıtımına önemli katkıları olacak bu proje ile Türkiye'deki Peugeot tutkunlarının Peugeot markası ile daha da fazla gurur duymalarını sağlamayı hedefliyor. 
Peugeot Sport Türkiye Ekibi'nin basın lansmanı da ilginç bir organizasyon ile yapıldı. istanbul'un ve Avrupa'nın en yüksek binası olan istanbul Sapphire'in 236 metre yükseklikte yer alan seyir terasında düzenlenen Basın Toplantısı'nda Peugeot Sport Türkiye yarış aracı sergilendi. 

Peugeot Sport Türkiye Ekibi 
Milli sporcular Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney ikilisi, Eurosport Events tarafından düzenlenen Kıtalararası Ralli Şampiyonası'nda (ıRC) tüm dünyadaki ilk ve tek bayan ekip olarak Türk bayraklı otomobilleriyle Peugeot Sport Türkiye adına erkek rakiplerine karşı yarışacaklar. 
ingiltere, Portekiz, Fransa ve Belçika gibi farklı ülkelerden katılımın olduğu şampiyonada yarışan erkek pilotların karşısına Peugeot Sport Türkiye, Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney'in pilotajinda 2009'un şampiyon otomobiliyle çıkıyor. 
Türk bayraklı Peugeot 207 Super 2000 ile yola çıkan Peugeot Sport Türkiye, ilk startı 15-18 Nisan'da istanbul'da verecek. istanbul Avrupa Kültür Başkenti ana sponsorluğunda ıstanbul'da düzenlenecek olan Dünya Ralli Şampiyonası yarışına dahil kayıtlı yine tek bayan ekip olan Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney Sardunya'daki ilk ıRC yarışı öncesinde kendi evlerinde sezonu açacaklar. 

Peugeot 207 Super 2000 
Kategorisinde gerçek bir referans olan Peugeot 2007 Super 2000, 2009 sezonunda aralarında Fransa'nın da bulunduğu çeşitli ülkelerde şampiyon oldu. Peugeot 2007 Super 2000 pilot ve üretici şampiyonluklarıyla ıntercontinental Rallye Challenge'da da üç defa birincilik kürsüsüne çıktı. Araç, rakip üreticilere rağmen mükemmel bir karakter sergilemeye devam ediyor. Peugeot Sport, 2010 gelişmelerini de ekleyerek pilotlara zafer için mücadele etmeye devam etme imkanı veriyor. 
Peugeot Sport'un, 207'yi 2010'da daha da geliştirebilmek için yaptığı çalışmalar, performanslar bakımından motor üzerinde yoğunlaşıyor, ama en iyi dişli oranları ve güvenilirlik bakımından vites kutusu üzerinde de çalışılıyor. Yürüyen aksam konusunda da geliştirmeler yapılıyor. 
280 beygirlik 4 çeker çok sayıda Peugeot 207 Super 2000, Peugeot Sport Türkiye Ekibi ile birlikte 2010 yılında ıRC'de mücadele edecekler. Bu yarışların her birinin 2010 yılı sonunda 207 Super 2000'in ödüller listesini uzatması bekleniyor. 

Peugeot Sport Türkiye Programı Partnerleri 
Avrupa'nın 4'üncü en büyük havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları Peugeot Sport Türkiye Programı'na destek veriyor. 25 milyondan fazla yolcu taşıyan Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları gelecek beş yıl içerisinde daha da büyüyerek 196 uçaklık bir filoya sahip olarak dünya çapında büyük bir marka olmayı hedefliyor. Türk Hava Yolları ayrıca ekibin uçuşlarını da organize ediyor. 
1991 yılından beri Dakar Ralli'sinin resmi sponsoru olan Total 1968'den beri Formula 1'e ve 2001 yılından beri WRC'ye (Dünya Ralli Şampiyonası'na) destek veriyor. 50 yılı aşkın bir süredir Le Mans pistinde yarışan Total, 2007 yılı itibari ile Le Mans yarışlarına, Peugeot-Total Takımı olarak katılıyor. 2001-2005 yılları arasında WRC'de (Dünya Ralli Şampiyonası) yarışan Peugeot-Total Takımı 2001 ve 2002 yıllarında markalar klasmanında , 2002 yılında ise pilotlar klasmanında dünya şampiyonu ünvanını kazanmıştır. Total, 2007 itibari ile, Peugeot Sport 'un partneri olarak ıRC yarışlarını desteklemektedir. Yaklaşık 500 istasyonluk dağıtım ağı ve %7'lik pazar payı ile Türkiye akaryakıt, madeni yağ ve LPG pazarının en önemli isimlerinden biri olan ve motorsporlarında güçlü bir geçmişe sahip olan Total Oil Türkiye, Peugeot Sport Türkiye Programı'nı destekliyor. 

Programın bir diğer partneri, kişisel koruyucu malzeme üretiminde dünya liderliğini üstlenen Ansell. Dünya çapında 11.000'den fazla çalışanı ile Amerika, Avrupa ve Asya'da faaliyet gösteren Ansell, doğal lâteks ve sentetik polimer eldiven pazarındaki lider konumunu sürdürüyor. Ansell, iş Güvenliği alanında endüstriyel pazara el koruması sağlarken, Profesyonel Sağlık Koruması alanında sağlık uzmanlarına, cerrahi ve muayene eldivenleri, Tüketici Sağlık Koruması alanında ise tüketici el koruması ürünleri/çözümleri sunuyor. 
Peugeot Sport Türkiye Programı'na lastik desteği veren Yokohama 1919 yılında Japonya'da kurulmuş olan 91 yıllık lastik üreticisi olarak, dünyanın cirosuna göre 6. büyük lastik üreticisi. Türkiye'de ise 1983 yılından bu yana Bayraktar Grubu tarafından ithal edilip bayileri vasıtasıyla Türkiye pazarına sunuluyor. Yokohama markası, pazara girdiği ilk yıllarda performans lastikleriyle gündemdeyken bugün B segmentinden SUV araçlarına ve yanı sıra, kamyon, otobüs ve iş makinalarına uzanan geniş bir ürün yelpazesine sahip. Yüksek kalite ve polimer teknolojisindeki zengin deneyimlerle dünya çapında tercih edilen lastik markası olan Yokohama, F3 Grand Prix ve FıA World Touring Car Championship (WTCC) başta olmak üzere dünyaca ünlü yarışlara ve motor sporlarına verdiği resmi destek ile tanınmaktadır. Yokohama, Kıtalararası Ralli Şampiyonası ıRC'de yarışan ilk ve tek bayan ekip olan Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney ile bu şampiyonada ilk kez pistlere çıkacak. 
Gefco, Peugeot Sport Türkiye Programı'na lojistik desteği sağlıyor. 2002 yılında Türkiye'de faaliyete geçen Gefco Lojistik, Avrupa'nın en büyük 10 taşımacılık ve lojistik şirketinden biri olan PSA Grubu'nun bir şirketi. istanbul, Bursa, izmir, izmit, ve Ankara'da ofis ve tesisleri bulunan, 150 personeliyle Gefco Türkiye Grubu'nun dünya çapındaki deneyim ve gücünü yerel uzmanlıkla birleştirerek, otomotivden sağlık ve kişisel bakım ürünleri sektörüne, elektronikten tekstile kadar bir çok sektörde taşımacılık ve entegre lojistik hizmetleri sunuyor. 
Aracınıza daha kolay sahip olmanız için Peugeot'nun sunduğu bir hizmet olan Peugeot Finans, Peugeot markasının değerleriyle ve yüksek kalite anlayışıyla hizmet veriyor. Peugeot Finans, bireysel müşteriler, serbest meslek sahibi, profesyoneller, KOBi'ler ve kurumsal şirketler gibi farklı müşterileri profillerinin ihtiyacına yönelik avantajlar sunuyor. Peugeot Sport Türkiye Programı'nı destekleyen Peugeot Finans aynı zamanda, Peugeot Kasko ve Peugeot Araç Kiralama hizmetleri sunuyor. 

Peugeot Sport Türkiye Takvimi 
12 yarıştan 7'sinin puan verdiği ıRC Şampiyonası'nda Peugeot Sport Türkiye, sırasıyla Sardunya-italya, Ypres-Belçika, Açores-Portekiz, Madeira-Portekiz, Barum-Çek Cumhuriyeti, San Remo-italya ve Rally of Scotland-ingiltere yarışlarına katılacak. 
Peugeot Sport Türkiye, sezona 15-18 Nisan tarihleri arasında istanbul'da düzenlenecek olan Dünya Ralli Şampiyonası ile başlayacak. 

Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye Rallisi Türkiye 15-18 Nisan Asfalt 
Kıtalararası Ralli Şampiyonası Sardunya Rallisi italya 04-06 Haziran Toprak 
Kıtalararası Ralli Şampiyonası Ypres Rallisi Belçika 24-26 Haziran Asfalt 
Kıtalararası Ralli Şampiyonası Açores Rallisi Portekiz 15-17 Temmuz Toprak 
Kıtalararası Ralli Şampiyonası Madeira Rallisi Portekiz 05-07 Ağustos Asfalt 
Kıtalararası Ralli Şampiyonası Barum Rallisi Çek Cumh. 27-29 Ağustos Asfalt 
Kıtalararası Ralli Şampiyonası Sanremo Rallisi italya 23-25Eylül Asfalt/Toprak 
Kıtalararası Ralli Şampiyonası Scotland Rallisi ingiltere 15-17 Ekim Toprak 

Kıtalararası Ralli Şampiyonası ıRC 
Uluslararası Otomobil Federasyonu (FıA) ralliye olan ilgiyi artırmak üzere yeni organizasyonlara imza atmaya başladı ve 2007 yılında ıRC (ıntercontinental Rally Challenge) adı verilen organizasyon hayata geçirildi. 
Super 2000, Grup N, Grup A 5/6/7 kategorilerinde start almaya uygun olan otomobillerin yarıştığı bu şampiyonanın en önemli özelliklerinden birisi ise televizyon yayını. Eurosport'un organizasyonun resmi prodüktörü olduğu ıRC Şampiyonası'ndan en heyecanlı anlar TV izleyicisine Eurosport tarafından ulaştırılıyor ve her yarışta o ülkenin yerel ralli bilgilerinden de yararlanılıyor. ıRC'nin televizyon yayınlarında amaçlanan ana noktalardan biri de yayınların sadece ralli severlerin anlayabileceği yapıda olmayıp, uzman olmayan kişilerinde anlayabileceği nitelikte olması. 
Eurosport, Avrupa'da 59 ülkede 116 milyon eve ulaşıyor ve Türkçe dahil 20 değişik dilde yayın yapıyor. Eurosport izleyicilerinin %95'i yayınları kendi dilinde izliyor. Eurosport yayınlarının %50'si canlı olarak yapılıyor. 

BURCU ÇETiNKAYA 

Doğum tarihi: 19 Mart 1981 
Medeni hali: Bekar 
Yaşadığı yer: iSTANBUL, TÜRKiYE 
Memleketi: T.C. 
Konuştuğu diller: Türkçe, ingilizce, Fransızca, italyanca ve biraz Almanca 
Hobileri: Snowboard, Satranç, Atış sporları, Dans, Basketbol 

CV – RALLi 

ilk yarış: Hitit Rallisi – Türkiye Ralli Şampiyonası 2007 

2005 
- Türkiye Ralli Şampiyonası – bir kaç ralli 
- ıstanbul Mahalli Ralli Bayanlar Birincisi 
2006 
- Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Pilot Birincisi 
- ilk WRC Yarışı – Türkiye Rallisi 
2007 
- Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Pilot Birincisi 
- Belçika Ralli Şampiyonası Pilot TEAM FLORAL 
2008 
- Dünya Ralli Şampiyonası – FSTı - ikincisi 
- Türkiye Ralli Şampiyonası N3 birincisi 
- Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Pilot Birincisi 
2009 
- Türkiye Ralli Şampiyonası GRUP A Birincisi 
- Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Pilot Birincisi 
- italya Toprak Ralli Şampiyonası – Pilot TEAM TWıSTER CORSE 
PEUGEOT 207 S 2000 

ÇiÇEK GÜNEY 

Doğum tarihi: 29 Temmuz 1981 
Medeni hali: Bekar 
Yaşadığı yer: iSTANBUL, TÜRKıYE 
Memleketi: T.C. 
Konuştuğu diller: Türkçe, Fransızca, ingilizce, ispanyolca ve biraz italyanca 
Hobileri: SQUASH, moda tasarımı 

CV – RALLi 

ılk yarışı: ıRC – ERC ıSTANBUL RALLY 2007 

2007 
- Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar co-pilot Birincisi 
- Belçika Ralli Şampiyonası co-pilot TEAM FLORAL 
2008 
- Dünya Ralli Şampiyonası – FSTı - ikincisi 
- Türkiye Ralli Şampiyonası N3 Birincisi 
- Türkiye Ralli Şampiyonası bayanlar co-pilot Birincisi 
2009 
- Türkiye Ralli Şampiyonası GRUP A Birincisi 
- Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar co-pilot Birincisi 
- italya Toprak Ralli Şampiyonası – co-pilot TEAM TWıSTER CORSE 
PEUGEOT 207 S 2000 

CV - SNOWBOARD 

Milli sporcu 
8 kez Türkiye SNOWBOARD Şampiyonu 
2 kez Üniversitelerarası Türkiye SNOWBOARD Şampiyonu 
2 UNıVERSıADE Katılımı 
ilk Uluslararası Birincilik: 2010 ERZURUM FıS Parallel Büyük Slalom 

PEUGEOT 207 SUPER 2000 TEKNiK BiLGiLER 

MOTOR 
Tip EW 10 J4S 
Yerleşim Önde Enlemesine 
Motor hacmi 1998 cc 
Silindir sayısı 4 
Motor Gücü (bg.DıN) 206 kW / 280 bg 8500 d/d 
Tork (m N) 250 
Maksimum Devir 8500 
Enjeksiyon Magneti Marelli 
Supap sayısı 16 

TRANSMiSYON 
Aktarma 4 tekerden çekiş 
Debriyaj Çift Diskli 
Vites kutusu Sekansiyel kumandalı 6 vites 
Diferansiyel 2 kilitli diferansiyel 

ŞASi 
Yapı ve malzeme Kafes + koruma roll barları 
ÖN Süspansiyon Pseudo Mc Pherson Amortisorleri Peugeot 
ARKA Süspansiyon Pseudo Mc Pherson Amortisorleri Peugeot 

FRENLER /DiREKSiYON 
Ön Fren Brembo 4 piston 
Ø 295 (toprak) 355 (asfalt) 
Arka Fren Brembo 4 piston 
Ø 295 (toprak ve asfalt) 
Direksiyon Hidrolik direksiyon 
Jantlar Alüminyum monoblok 8'x18' (asfalt) / 7x15 (T) 

Asfalt lastikleri 225x40x18 
Toprak lastikleri 215x65x15 

BOYUTLAR 
Uzunluk 4030 mm 
Genişlik 1800 mm 
Aks Mesafesi 2560 mm 
Minimum ağırlık 1200 kg Asfalt / 1200 kg Toprak