Lojistik Terimler-6

KONTEYNER KİLİDİ TWIST LOCK 
Konteynerleri kaldıran ya da taşıyan araçların konteynerleri köşelerinden sabitlemeleri için sahip oldukları mekanizmadır.

L2 BELGESİ 

Karayolları Taşıma Kanunu gereği, uluslararası lojistik işletmeciliği yapan firmaların sahip olması gereken bir yetki belgesi türüdür. Kanun hükümlerince belirtilen ihlaller gerçekleştirilmedikçe, belge geçerlilik süresi 5 yıldır. L2 belgesi ile her türlü karayolu taşımacılığı yapabilir navlun faturası kesilebilir  L2 belgesi alabilmek için 6 adet çekici ve 6 adet dorse ve 1.000 metrekare tır garajı kiralık veya şirket adına kayıtlı olma şartıyla L2 belgesi verilmektedir.

LOKOMOTİF Locomotive, railroad engine 
Demiryolu üzerinde her türlü vagonu çekmekte kullanılan, dizel ya da elektrikle çalışan makine.

LOW-BED Lowboy Deve boynu treyler Ağır iş makineleri ya da özel proje yükleri gibi uluslararası ve yurtiçi karayolu taşıma yönetmeliğine göre standartların dışında, normal kamyonların ve ya tırların taşıyabilecekleri uzunluk, yükseklik, genişlik ve tonajdan farklı olan yüklerin taşınmasını sağlayan yarı römorktur.

MEGA YARI RÖMORK Mega semi-trailer Mega dorse 13,60 m x 2,50 m x 3,00 m boyutunda 102 m³ hacimli yarı römorklardır.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ 

Karayolları Yönetmeliği kapsamındaki faaliyetlerde bulunanların yine bu yönetmelikte öngörülen mesleki yeterlilik eğitimini alan ve/veya yapılacak olan sınavlarda başarılı olanların aldığı belgedir. belge almak istemeyenler belgesi olan kişleri çalıştırmak suretiyle bu boşluğu kapatabilirler. C2,L2 gibi bazı belgelerde mesleki yeterlilik olması mecburidir aksi takdirde ulaştırma bakanlığı tarafından otomatik ceza uygulaması mevcuttur.

NAKLİYECİ 

Taşıma işlerini organize eden kişilere nakliyeci denir. nakliyeciler bir çok organizasyonu birlikte sağlamaktadır. nakliyeci deyip geçmemek gerekir onlarca nakliyeci çesidi vardır hepsi farklı işler yapmaktadır bazıları görüldüğü şekildedir - uluslararası nakliyeciler, yurtiçi nakliyaciler, evdeneve nakliyaciler, frigo taşımacılar, şehir içi nakliyeciler, ağır nakliyatçılar konteyner taşıyıcıları ve daha bir çok taşıma işi yapan organizatörler gibi.

NAVLUN 

Nakliye bedelinin KDV hariç tutarıdır.

ORDİNO 

Konşimento karşılığında, yurt dışından gelen malın gümrükten çekilmesi için verilen emirdir.

ÖZEL İZİN BELGESİ 

Taşımalarda geçiş belgesi aranmadan, geçiş belgesi yerine geçmek üzere ve Türk ihraç ürünlerini taşımak amacıyla yabancı plakalı taşıtlara verilen belgedir.

ÖZEL YÜK TAŞIMA BELGESİ 
Yol Belgesi Ağırlık ve boyutları bakımından özelliği olan ve başka ulaşım sistemleri ile taşınması mümkün olmayan ve taşıma sınırını aşıp da taşınması zorunlu yüklerin taşınabilmesi Karayolları Trafik Kanununun 33.Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 66.ve 128.maddelerine göre Karayolları Genel Müdürlüğünden (İlgili Bölge Müdürlüklerinden) Özel Yük Taşıma İzin Belgesi alınması ve taşımanın bu izindeki esaslara göre yapılması zorunludur.

PALET 

Depolama ve sevkıyatta kullanılan, çeşitli malzemelerden üretilen ve malın üzerine konulduğu platformdur.

YÜKLEME PUSULASI/YÜKLEME TEKLİFİ 

Depolama ve sevkıyatta kullanılan, çeşitli malzemelerden üretilen ve malın üzerine konulduğu platformdur.

YÜKLEME PUSULASI/YÜKLEME TEKLİFİ 

KN Ofisinden iş alan aracın ofis çalışanlarıyla olan anlaşmasını, verdiği komisyonu belgeleyen ve yükünü alacağı firmaya yükleme için geldiğini kanıtlayan evrak.