Lojistik Terimler-4

KARA NAKLİYE SEVKIYAT NOKTASI 

"Kara nakliye sevkıyatları için  Lojistik bölge birimlerine bağlı faaliyet gösteren;
- araç tedariki, 
- sevkıyat koordinasyonu amacıyla kurulmuş birimlerdir. "
- araç tedariki,
- sevkıyat koordinasyonu amacıyla kurulmuş birimlerdir.

KATAR Train 
Birden fazla yük vagonunun birbirine eklenmesiyle oluşan grubun adıdır. En fazla 20 vagondan ya da 1000 ton yükten oluşur.

KAYAR PERDELİ YARI RÖMORK Curtain Side 
Yan yüzeyleri ve tavanı bir perde sistemiyle kapatılmış, perdelerin açılmasıyla hem kasanın yanından hem de üstünden yüklenebilir olan yarı römorktur.

KILÇIK YARI RÖMORK (Konteyner şasi yarı römork) 
Kılçık Kasa/Kılçık Dorse Konteyner taşınması amacıyla tasarlanan ve imal edilen, iskelet halinde bir şasi ile taşıyacağı konteyner tipine uygun adet ve mesafede enine kroslar ucuna yerleştirilmiş konteyner kilidi (twist lock) bulunduran en az bir dingilli yarı römork aracıdır.

KING PIN King Pin 
Yarı römork çekicinin beşinci tekeri ile bağlantısını sağlayan ve dövme çelikten mamul bir parçadır. Yarı römorkun taşıma kapasitesi doğrultusunda farklı ölçülerde imal edilir.

KİRALIK ARAÇ 
Komple Kiralık Sözleşme yapılarak komple sürücüsüyle birlikte kiralanan, aylık belli bir kira ve km. başı yakıt yüzdesiyle çalışan araçlardır.

KOMİSYON 

Yük almayı kabul eden aracın sürücüsünden kısmen yan gelir olması için kısmen de sürücünün yükü almasından vaaz geçmesini engelleme amaçlı olarak alınan para.