Lojistik Terimler-3

İSTİAP HADDİ 
Taşıma Kapasitesi Bir taşıtın veya aracın güvenle taşıyabileceği ve imalat standardında belirtilen en çok yük ağırlığı veya yolcu ve hizmetli sayısıdır.

JUMBO YARI RÖMORK Jumbo semi-trailer Jumbo semi treyler 13,60m x 2,45m x 2,65m ölçülerinde, 90m3 brüt hacimli, iki katlı modelleri de bulunan yarı römorktur.

K1 
K1 Bir veya birden fazla özmal taşıtla karayoluyla şehirlerarası eşya taşımacılığı yapacak olan gerçek veya tüzel kişilerin Ulaştırma Bakanlığı'ndan almaları gereken yetki belgesidir. KOMBİNE TAŞIMACILIK 
Kombine İntermodal olmayan ancak birden fazla nakliye aracının (tren, kamyon vs) birbirine bağlı olarak kullanılmasıyla yapılan taşıma tipidir.

KAMYON Truck 
İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan, eşya ve ya yük taşımak için imal edilmiş, şasisi, farklı amaçlı şasi üstü ekipman ve ya kasa monte etmeye uygun, en az iki dingilli motorlu kara taşıtıdır. Tasarımı ve motor gücü itibariyle kamyonların bazıları römork çekmeye müsaitlerdir.

KAMYON RÖMORK Truck Trailer, fr. Camion Remorque 
Bir kamyon ve taşıyacağı yükün özelliklerine uygun bir şekilde îmal edilen römorktan oluşan, yük taşıma amaçlı karayolu taşıtıdır.

KAMYONET Van, fr. Camionette 
İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen ve eşya veya yük taşımak için imal edilmiş, taşıyacağı yükün cinsine göre kasaya sahip kara nakliye araçlarıdır.

KANTAR 

Yük alacak araçların boş ve yüklendikten sonra tartılmak için uğradıkları ölçüm cihazıdır.

KAPALI KASA Box 
Yanları ve tavanı kapalı olan, sadece arka kapağın açılmasıyla yüklenebilen yarı römork sınıfıdır.

KARA NAKLİYE OFİSİ 

Kara nakliye sevkıyatları için Borusan Lojistik bölge birimlerine bağlı faaliyet gösteren;
- araç tedariki,
- sevkıyat koordinasyonu
- bakiye ödemesi amacıyla kurulmuş birimlerdir. Nakliyeci garajlarında bulunan ofislere Garaj Ofisi ya da kısaca Garaj denir.