Karayolu Taşıma Yönetmeliği

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Bölgesinde Eşyanın Karayoluyla Naklinin Kolaylaştırılması Konusunda Yönlendirme Komitesinin 9 Eylül 2009 tarihinde yapılan 4. toplantısında, KEİ bölgesinde yer alan ülkelerde (Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Sırbistan, Türkiye) KEİ geçiş belgesinin kullanılmasına karar verilmiştir.

2010 yılında deneme amacıyla kullanılacak olan 200 adet KEİ geçiş belgeleri, transit geçişlerde ve sadece KEİ ülkelerinde kullanılabilecektir. Ancak ülkemize tahsis edilen 200 adet KEİ belgesi, en verimli şekilde kullanılması amacıyla Ulaştırma Bakanlığımızın talimatına istinaden Sırbistan ile Romanya üzerinden yapılacak taşımalarda kullanıma açılacaktır.

TOBB tarafından dağıtımı yapılacak olan KEİ İzin Geçiş Belgeleri, Sırbistan için bütün araç kategorilerinde, Romanya için ise EURO 3 ve üstü taşıtlarda olmak üzere bu ülkeler üzerinden transit olarak yapılacak karayolu taşımalarında kullanılacaktır. KEİ geçiş belgeleri, kullanılmış veya kullanılmamış haliyle iadesi koşuluyla 16.Şubat 2010 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanacaktır.